Diyetteyken Sıklıkla Yapılan Hatalar

Yaz geldi ve diyet listeleri ortaya çıkmaya başlayalı çok uzun zaman oldu. Diyetteyken sıklıkla yapılan hatalar ise bu durumda gözümüze daha çok çarpmaya başladı. Uzun diyet listeleri ve aynı zamanda o kadar açlık sonucunda bir yere varamama, hata yaptığımızın en büyük göstergesi haline geldi. Hepimiz bazı hatalara düşüyoruz ve sonrasında bundan dönmek adına, daha büyük çabalarsa sarf ediyoruz fakat sonuçsuz kalıyor. O halde diyete başlamadan önce daha sağlam adımlarla ilerlemek adına Bilgi Verelim sitesini ziyarete ederek diyete dair daha fazla ipucuna ulaşabilirsiniz.

Vereceğiniz kilo miktarı diyet listeleri için en önemli detaylardan olacaktır. Özellikle de fazla kilolu olan yani obezite derecesine giren kişiler muhakkak bir uzmana görünerek diyete başlamalıdır. Fakat bunların dışında eğer vereceğiniz sadece 1-2 kilo ise kendinize uygun bir liste düzenleyebilirsiniz. Burada dikkat edeceğiniz nokta ise; bahsedeceğimiz hatalara diyet listesi kısmında dikkat etmek olacaktır.

Diyet Esnasında Bu Kurallara Dikkat Edin

  1. Şok Diyetler Uygulamak: Herkesin günlük olarak alması gereken ve belirli bir miktarda olan kalori düzeni bulunmaktadır. Bunun ne üzerine çıkmak ne de altında düşmek sağlıklı olacaktır. Fakat bir anda şok bir diyet listesi uygulayarak kendinizi aç bırakırsanız işler istediğiniz gibi gitmeyecek ve aksine yavaş kilo vermeye başlayacaksınız. Bu uygulamanı yerine daha az ve sık beslenme düzenini tercih etmek size daha çok fayda sağlayacaktır.
  2. Karbonhidratı Tamamen Çıkartmak: Her şeyin fazlası insana zarar verir. Özellikle de günlük olarak en çok tükettiğimiz suyun bile fazla olduğu zaman zararını görebiliriz. ;Karbonhidrat ile beslenme enerjinizi yükseltecektir. Elbette fazla yediğiniz zaman kilo alımına neden olacaktır. Günlük olarak karbonhidrat tüketilmeli ama miktarına dikkat edilmelidir.
  3. Ara Öğünleri Tüketmemek: Ara öğünler günün en önemli öğünüdür. 2 ana öğün arasında enerjinizi yüksek tutmak ve diğer öğünde daha çok yememek adına; hem sağlıklı hem de kalorisi az besinler tüketmelisiniz. Bu sayede diğer öğününüzü çok aç bir şekilde tüketmeyecek ve daha az bile yiyebileceksiniz.
  4. Su Tüketimine Ara Vermek: Ödem oluşması düşünüldüğü zaman kimi insanlar hayatlarından suyu dahi çıkartmak durumunda kalıyor. Halbuki bu durum en yanlış olanlardan birisidir. Su bizlerin en önemli besinidir ve az tüketmek fayda değil zarar verecektir.

Diyetteyken sıklıkla yapılan hatalar kilo alımını yavaşlatacak ve bu durumda da beklediğiniz sonucu alamayacaksınız.

Bir cevap yazın